සාහිත්‍යය මාසය වෙනුවෙන් සාහිත්‍යලෝලී ඔබට වටිනා අවස්ථාවක්……

0
381
sahithya masaya

(sahithya masaya)

සමස්ථ ලංකා බෞද්ධ ශිෂ්‍ය සම්මේලනයේ සමාජ සේවා සහ සුභසාධන අංශය මගින් ඉදිරිපත් කරන සාහිත්‍ය සම්මන්ත්‍රණය මෙමස එනම් සැප්තැම්බර් මස 21 වැනිදා උදෑසන 8:00 සිට දහවල් 1:00 දක්වා කොළඹ 07 සමස්ථ ලංකා බෞද්ධ මහා සම්මේලන ශාලාවේදී පැවැත්වේ. සිංහල සාහිත්‍ය ගීතය සහ කවිය ප්‍රධාන තේමාව කරගත් මෙම වැඩසටහන සදහා පහත දැක්වෙන දිවයිනේ ජ්‍යෙෂ්ඨ විද්වත් මඩුල්ලක් සහභාගී වේ. සම්මානනීය විද්වත් මඩුල්ල විසින් අවසන් පැයක කාලය ඔබේ සාහිත්‍යය ගැටලු සාකච්ඡා කිරීමට සුදානම් වී ඇති අතර සාහිත්‍යය වෙනුවෙන් ප්‍රිය ඔබ සැමට ඇරයුම්. 100% නොමිලේ පැවැත්වෙන මෙම වැඩසටහන පාසල් සිසුන් වෙනුවෙන් විශේෂ වන අතර වයස් භේදයක් නොසළකයි.

 

“සිංහල සාහිත්‍ය” යනු කුමක්ද, එය ජන ජීවිතයට බලපාන්නේ කෙසේද, එයින් ලැබෙන පල ප්‍රයෝජන කුමක්ද, සාහිත්‍ය භාවිතා වන්නේ කෙලෙසද,ලිවීමේදී සාහිත්‍ය හසුරුවන්නේ කෙසේද. එලෙසම “ගීතය” මිනිසාගේ පැවැත්මට අවශ්‍යමද, ගීතයේ ආධිනත්වය කෙසේද ,ගීතය තුලින් ඇතිවන සමාජ මෙහෙවර කුමක්ද ගීතයේ විවිධ කාණ්ඩ මොනවාද , ගීතයට ස්වර එකතු වන්නේ ඇයි ,සිනමා ගීත තුලින් ඇතිවන ප්‍රථිපලය කුමක්ද , ඒසමගම “කවිය” ආරම්භය කෙලෙසද, එය ව්‍යාප්ත වුයේ කෙසේද ,එයින් ඇතිවන මානුෂික බලපෑම කුමක්ද කවිය ජනගතවන්නේ කෙසේද වැනි විවිධ වූ මාතෘකාවන් යටතේ දේශන පවත්වනු ඇත.

 

සාහිත්‍ය-ගීතය-හා කවිය පිළිබද අද ලංකාවේ සිටින විශිෂ්ටතම විද්වතුන් 8 දෙනා වූ

ප්‍රනීත් අභයසුන්දර
යමුනා මාලනී පෙරේරා
අමිල තේනුවර
ජැක්සන් ඇන්තනි
ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක
නිලාර් එන් කාසිම්
දිලීප ජයකොඩි
අමරසේන කංකානම්ගේ හරබර,අර්ථවත් දේශන වලට සහභාගී වීමේ දුර්ලභ අවස්තාවක් වන බව නිසැකය.

 

 

තවත් සිනෙමා තොරතුරු දැනගැනීමට

 

 

Tags —->
Sri lankan cinema news, Sinhala Cinema news Sinhala Subtitle, Tamil Cinema news in Sinhala, Hindi Cinema news in Sinhala, Hollywood Cinema news in Sinhala, Old Sinhala Cinema news, Tv Series News, Top 10 Songs Top 10 Sinhala Movies

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here