0 Shares 3 views

Home » News » ස්ටාර්ස් ඔෆ් 70ස්

ස්ටාර්ස් ඔෆ් 70ස්

ස්ටාර්ස් ඔෆ් 70ටීස් 20 වන සංවස්තරය සැමරීම වස් සංවිධානය කරන “ස්ටාර්ස් ඔෆ් 70ටීස් ”                          (Stars of 70 ) සංගීත ප්‍රසංගය අගෝස්තු 12වෙනි සෙනසුරාදා සවස 7ට බණ්ඩාරනායක සම්මන්ත්‍රණ ශාලා රංග පීඨයේ උත්කර්ෂවත් අන්දමට පැවැත්වීමට ඩී.කේ.ප්‍රමෝෂන් ආයතනය සියලු විධිවිධාන යොදා ඇත.

1970 දශකය තුල ලාංකීය සංගීත ක්‍රේෂ්තය තුල නව පිබිදීමක් ඇති කලේය. ලාංකීය ජනසමාජයට පොප් සංගීතය මුලින්ම ගෙන ආවේ සී.ටී.ප්‍රනාන්දුය.ඒ 60 දශකයේ අගභාගයේය. ඉන්පසු ක්ලැරන්ස් විජේවර්ධන, ඇනස්ලි මාලේවන ඇතුළු “මූන්ස්ටෝන්ස්”ගායක කණ්ඩායම ,කණ්ඩායම් ගීත හරහා පොප් ගීත ප්‍රචලිත කරන්නට විය .ඉන්පසු 70දශකය පුරාම බටහිරට හුරුවූ ශෛලයෙන් කන්කළු සිංහල පොප් ගීත රාශියක් බිහිවන්නට විය. එය බිහිවුයේ 70 දශකය පුරාම පමණි. එම ශෛලය අද වන තෙක් ජනප්‍රියව තිබුනේ,මෙ ගීත වල තිබෙන මියුරු බව නිසාය.මෙම හැත්තෑ දශකයේ ගීතවලට අද නුතන පරම්පරාවද,දැඩි ලෙස ප්‍රියකරන්නට විය. එහෙයින් 70 දශකයේ ගීත අලලා අද ජීවත් වී සිටින එම ගායක ගායිකාවන්ම සහභාගී කරගෙන කරන ප්‍රසංග වලට දැඩි ඉල්ලුමක් සෑදෙන්නට විය. “ස්ටාර්ස් ඔෆ් 70ටීස්” ප්‍රසංග මාලාව නිර්මාණය වුයේ එය ඉලක්ක කරගෙනය. එම ප්‍රසංග මාලාව ලද ජනප්‍රියත්වය නිසාම එය 20 අවුරුද්දක් පුරාම නොකඩවා සංවිධානය කිරීමට ඩී.කේ.ප්‍රමෝෂන් ආයතනයට හැකි විය. මෙවර පවත්වන්නට යනුයේ මේ 20වන සංවස්තරයි.

මෙම ප්‍රසංගය සදහා සුපර් චෛම්ස් සංගීත කණ්ඩායම සංගීත සපයන අතර එයට ඇනස්ලි මාලේවන ,ඉන්ද්‍රානි පෙරේරා,අනිල් භාරති,ප්‍රියා පීරිස්, ධර්මරත්න බ්‍රදර්ස් ,ඩැල්රීන් සුබී,පෝල් ප්‍රනාන්දු, එරල් ප්‍රනාන්දු,ශයමි ප්‍රනාන්දු,මනිලා ජෝසෙප්,ක්‍රිස්ටීන් ගුණවර්ධන,ලන්කිකා පෙරේරා,රන්ධීර් මෙන්ඩිස්,ශිරෝමි ප්‍රනාන්දු , ලිලන්ති කරුණානායක යන 70දශකයේ ගායක ගායිකාවන් ගයන කරනු ඇත. කථනය විජය කොරෙයාගෙනි

 

විස්තර සදහා පිවිසෙන්න

http://baiscope.com

 

 

 

You may be interested

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ-ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක –
News
News

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ-ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක –

Shaun Maximus Dissanayake - 11 hours ago

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ (Sri Lankan Cinema Fighters) ලෝක සිනමාවට ගහමරාගැනීම් පැමිනියේ කෙලෙසකදැයි හරි නිනව්වක් නැත. එහෙත් ලෝක සිනමාවට එය කෙසේ පැමිනියද, ලාංකේය සිනමාවට නම් එය පැමිනෙන්ට ඇත්තේ…

සෝමසිරි අලකොලාංග අදරණීය කලාකරුවා  පැවිදි දිවියට ඇතුළත්‍ වෙයි
Hot & Gossip News
Hot & Gossip News

සෝමසිරි අලකොලාංග අදරණීය කලාකරුවා පැවිදි දිවියට ඇතුළත්‍ වෙයි

Wasana V - 11 hours ago

සෝමසිරි අලකොලාංග  (somasiri alakolange)  කියන්නේ ටෙලිනට්‍ය හා චිත්‍රපට තුල බොහෝ විට දකින්න ලැබෙන අදරණීය කලාකරුවෙක්. ජීවිතය ලස්සනයි වැනි ටෙලි නාට්‍ය හරහා රසිකයන්ට සදා මතක සිටින චරිත රඟපෑ…

The Killing of a Sacred Deer චිත්‍රපටය ඔක්තෝබර් 20 තිරගතවේ
News
News

The Killing of a Sacred Deer චිත්‍රපටය ඔක්තෝබර් 20 තිරගතවේ

Wasana V - 12 hours ago

Yorgos Lanthimos විසින් සංගීත අධ්‍යක්ෂණය කරන Nicole Kidman, Alicia Silverstone, Colin Farrell, Raffey Cassidy, Barry Keoghan, Bill Camp යන අයගේ රංගනයෙන් නිර්මාණය වන The Killing of a…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Most from this category