0 Shares 13 views

Home » News » ජීවිතයේ එක වරක් හෝ බැලිය යුතුම චිත්‍රපටයක්, “දිල් තෝ පාගල් හේ “

ජීවිතයේ එක වරක් හෝ බැලිය යුතුම චිත්‍රපටයක්, “දිල් තෝ පාගල් හේ “

ජීවිතයේ එක වරක් හෝ බැලිය යුතුම චිත්‍රපටයක්, “දිල් තෝ පාගල් හේ ” (Dil Tho Pagal Hai ). ” හදවත පිස්සු වේ ” යන සිංහල තේරුම ඇති මෙම හින්දි චිත්‍රපටය ඉන්දියා වේදී තිරගත කලේ 1997 ඔක්තෝබර් 31 වන දිනය. මෙය සංගීතමය ආදර කතාවකි . රාහුල් ,මායා හා නිශා යන තුන් ඇදුනු ප්‍රේම කතාවක් නැටුම් කණ්ඩායමක් තුල සිදුවීමට දිග හැරුණු මෙය ඉන්දියාවේ පමණක් නොව, මුළු ලෝකයේම ජනප්‍රියම වූ චිත්‍රපටයක් විය.

මායා රාහුල් ගේ සිහින ලෝකයේ සිටි මායාවකි. ඒ මායාව සිටියේ රාහුල් මවා ගත් ලෝකය තුල පමණි. ඔහු ඒ නොදුටු මායාවට දැඩිව පෙම් කරයි. නිශා රාහුල් සිටින නැටුම් කණ්ඩායමේ ප්‍රධාන නැටුම්වේදිනියයි . රාහුල්ට දැඩිව ආදරය කලද, රාහුල් තම සිතේ මැවුණු මායාවට හදවතින්ම බැදී සිටියේය. ඔය අතරේදී, නිශා නැටුම් පුහුණුවක් අතරේදී ලිස්සා වැටීම නිසා ඇයගේ පාදයකට බරපතල ලෙස තුවාල වේ. ඒ හේතුවෙන් ඇයට තාවකාලිකව රෝද පුටුවක කල් ගෙවන්නට සිදුවුණි. ඉදිරි නැටුම් සංදර්ශනවලට ප්‍රධාන නැටුම්වේදිනියක් සොයා ගැනීමේ ප්‍රශ්නයටද රාහුල් ට වෙහෙසෙන්නට සිදුවිය.

රාහුල්ට මායා හමුවන්නේ ඔය අතරෙදිය. පුදුමය නම් ඒ හමුවූ මායාත් , රාහුල් ගේ සිතේ මෙතෙක් කල් ඇදී සිටි මායාත් එක සමාන වීමය.එතැන් පටන් රාහුල් ගේ හදවත පිස්සු වේ. මායාත් රාහුලුත් ආදරයෙන් බැදේ . එවිට නිශාට සිදුවන්නේ කුමක්ද? එය දැනගැනීමට නම් චිත්‍රපටය නැරඹිය යුතුමය.

ෂාරුක් ඛාන් රාහුල් ලෙසත්, මධුරි ඩික්සිත් මායා ලෙසත්, කරිෂ්මා කපූර් නිශා ලෙසත් ප්‍රධාන චරිත ත්‍රිත්වයට පන පෙවිය. මුලින්ම කරිෂ්මා කපූර්ගේ චරිතයට තෝරා ගත්තෙ මනිෂා කොයිරාලවය . එහෙත් ඇය මධුරි ඩික්සිට් ට දෙවැනි වන්නට අකමැති වූ හෙයින් තිර පිටපත නොකියවාම එය ප්‍රතික්ෂේප කලාය . ඉන්පසු එය ජුහි චව්ලා වෙතට හැරුනි. ඇයද මධුරිට දෙවැනි වී තම ප්‍රතිරූපයට හානි කරගැන්මට කැමතිවුයේ නැත. ඉන්පසු කාජල් ට එම චරිතය කිරීමට ඇරයුම් කලද,ඒ වනවිට ශාරුක් -කාජල් රගපෑ “දිල්වාලේ දුල්හානියා ලේ ජහින්ගේ ” මුළු ඉන්දියාවේම සුපිරිම ජනප්‍රියත්වයක් ලබා තිබු හෙයින් ය එම දෙවැනි චරිතය කිරීමට කැමති වුයේ නැත. ඉන්පසු උර්මිලා මතොන්ඩ්කාර් ට ඇරයුම ලැබුනද එයට දින දීමට යට නොහැකි විය . අවසාන තේරීම කරිෂ්ම කපූර් විය. ඇය ඒ අභියෝගය බාරගති .

ආක්ෂේ කුමාර් ද ගරු රගපෑමක යෙදුනු “දිල් තෝ පාගල් හේ ” අධි සාර්ථකත්වයක් ලැබූ චිත්‍රපටයකි මෙය යාෂ් චොප්රා ගේ අධ්‍යක්ෂණයකි

විස්තර සදහා පිවිසෙන්න http://baiscope.com

You may be interested

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ-ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක –
News
News

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ-ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක –

Shaun Maximus Dissanayake - 11 hours ago

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ (Sri Lankan Cinema Fighters) ලෝක සිනමාවට ගහමරාගැනීම් පැමිනියේ කෙලෙසකදැයි හරි නිනව්වක් නැත. එහෙත් ලෝක සිනමාවට එය කෙසේ පැමිනියද, ලාංකේය සිනමාවට නම් එය පැමිනෙන්ට ඇත්තේ…

සෝමසිරි අලකොලාංග අදරණීය කලාකරුවා  පැවිදි දිවියට ඇතුළත්‍ වෙයි
Hot & Gossip News
Hot & Gossip News

සෝමසිරි අලකොලාංග අදරණීය කලාකරුවා පැවිදි දිවියට ඇතුළත්‍ වෙයි

Wasana V - 11 hours ago

සෝමසිරි අලකොලාංග  (somasiri alakolange)  කියන්නේ ටෙලිනට්‍ය හා චිත්‍රපට තුල බොහෝ විට දකින්න ලැබෙන අදරණීය කලාකරුවෙක්. ජීවිතය ලස්සනයි වැනි ටෙලි නාට්‍ය හරහා රසිකයන්ට සදා මතක සිටින චරිත රඟපෑ…

The Killing of a Sacred Deer චිත්‍රපටය ඔක්තෝබර් 20 තිරගතවේ
News
News

The Killing of a Sacred Deer චිත්‍රපටය ඔක්තෝබර් 20 තිරගතවේ

Wasana V - 12 hours ago

Yorgos Lanthimos විසින් සංගීත අධ්‍යක්ෂණය කරන Nicole Kidman, Alicia Silverstone, Colin Farrell, Raffey Cassidy, Barry Keoghan, Bill Camp යන අයගේ රංගනයෙන් නිර්මාණය වන The Killing of a…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Most from this category