0 Shares 14 views

සුභ දවසක් හැමදෙනාටම. ඔන්න එහෙනම් මේ පාර අපි හමුවෙන්නේ ලස්සන ඇනිමේෂන් කතාවකින්. මුලින්ම මේ චිත්‍රපටය බාරදීම සම්බන්ධයෙන් මම රොයිලි අයියාට ස්තූතිවන්ත වෙනවා. මේ අවුරුද්දේ මැයි 20 නිතුත් වුනු මේ ෆිලුම වෙන කාගෙවත් නෙමෙයි, NETFLIX ආයතනයේ වැඩක්. හොඳ කොපියක් අන්තර්ජාලයට ඇවිත් තිබුන නිසා වැඩි දවසක් යන්න කලියෙන් උපසිරැසියත් අරගෙන ආවා ඉතිං. මේ ලිපිය ලියන්න නම් චුට්ටක් පමා වුනා, මොකද මගේ ඊළඟ උපසිරැසියේ වැඩෙත් යන ගමන් තිබුන නිසා. ජපන් කතාවක් විදියට එලියට ආවත්, උපසිරැසි දීලා තියෙන හැම පිටපතකම ඕඩියෝ ට්‍රැක්ස් ඉංග්‍රීසි බසින් තමයි තියෙන්නේ. ජපාන බසත් තියෙන ඩුවල් ඕඩියෝ පිටපත් සුළු ප්‍රමාණයක් තමයි අන්තර්ජාලයට නිකුත් වෙලා තියෙන්නේ. ඒ නිසා තම තමන්ගේ රුචිය අනුව අදාළ පිටපත ගන්න පුළුවන්.

කතාව ගැන චුට්ටක් කිවුවොත්, මේක 2003 වර්ෂයේදී ජපානයේ විකාශය වුනු Blame! ඇනිමේෂන් කතා මාලාව ඇසුරෙන් තමයි නැවත නිර්මාණය වෙන්නේ. දුර ඈත තාක්ෂණික අනාගතයේදී මිනිස්සුන්ට “වසංගතය” නම් වූ සිද්ධියක් නිසා නගරයට සම්බන්ධ වෙන්න තියෙන හැකියාව අහිමි වී ගොස් නගරයේ ක්‍රියාකාරකම් යන්ත්‍ර මගින් පාලනය කරන්න ගන්නවා. එයින් පසුව නගරයේ ඉන්න සියලුම මිනිසුන්ව මුරකාවල නම් ආරක්‍ෂිත පද්ධතිය මඟින් අතුගා දමන්න පටන් ගන්නවා. දිවි ගලවාගන්න සමත්වෙන යම් යම් පිරිස් නගරයේ නොයෙක් තැන්වල සැඟවී ජීවත් වෙනවා. අන්න ඒ වගේ කණ්ඩායමක් තමයි ඉලෙක්ට්‍රෝ-ෆිෂර්ලා කියන්නේ. ඒත් මේ අයට එහෙම හැමදාම හැංගිලා ඉන්න බෑ. මොකද මෙයාලට කෑම හොයාගන්න අවශ්‍යයි. එහෙම යනකොට ගොඩක් දෙනා කණ්ඩායමට අහිමි වෙනවා. නමුත් අන් විකල්පයක් නොමැතිකම නිසා මේ කණ්ඩායමේ සූරූ කියන තරුණ ගැහැණු ළමයා ඇතුළු පිරිසක් ආහාර සොයා පිටත් වෙනවා. ඒ ගමනේදී මෙයාලව මුරකාවලට අහු වෙනවා. ඒ වෙලාවේ මෙයාලව යාන්ත්‍රික භට පිරිසෙන් බේරාගන්නේ “කිලී” නම් වූ පුද්ගලයායි. මෙයාව හමුවීමෙන් පසු බොහෝ දේවල් වෙනස් වෙන්න පටන් ගන්නවා. මොකද කිලී යම් දෙයක් දන්නවා නැවත මිනිස්සුන්ට නගරයේ පාලනය අරගන්න පුළුවන් ක්‍රමයක් ගැන.

හොඳයි එහෙනම්. කතාව ගැන මම විස්තර කරා ඇති. ඉතිරි හරිය ඔයාලම අරගෙන බලන්න. මම ඔය කිව්වේ කතාවෙන් බොහොම පුංචි කොටසක් විතරයි. ඇනිම් පිස්සන්ට නම් ගොඩක් ආසාවෙන් බලන්න පුළුවන් චිත්‍රපටයක්. මේ චිත්‍රපටයට නිකුත්වෙලා තිබුණු ඉංග්‍රීසි උපසිරැසියේ දෝෂ කිහිපයක්ම තිබුනත්, මම ඒ සියල්ලම නිවැරදි කරලයි තියෙන්නේ. නමුත් මම මෙහි කියවෙන වචන දෙක තුනක් විතරක් සිංහලට පරිවර්තනය කරේ නැහැ. මොකද ඒ එන සිංහල තේරුම දැම්මොත් කතාව අප්‍රබංස වෙනවා සහතිකවම. දැනට චිත්‍රපටයේ වෙබ් පිටපත තමයි නිකුත් වෙලා තියෙන්නේ. බ්ලූරේ පිටපත ආවම ඒකටත් අප්ඩේට් එකක් දෙන්නම්. එහෙනම් අදට මම සමුගන්නම්. ඊලඟ උපසිරැසියෙන් ඉක්මනින්ම හමුවෙමු.

උපුටා ගැනීම baiscopelk වෙතින්

You may be interested

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ-ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක –
News
News

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ-ශෝන් මැක්ස්මස් දිසානායක –

Shaun Maximus Dissanayake - 11 hours ago

ලාංකේය සිනමාවේ චන්ඩියෝ (Sri Lankan Cinema Fighters) ලෝක සිනමාවට ගහමරාගැනීම් පැමිනියේ කෙලෙසකදැයි හරි නිනව්වක් නැත. එහෙත් ලෝක සිනමාවට එය කෙසේ පැමිනියද, ලාංකේය සිනමාවට නම් එය පැමිනෙන්ට ඇත්තේ…

සෝමසිරි අලකොලාංග අදරණීය කලාකරුවා  පැවිදි දිවියට ඇතුළත්‍ වෙයි
Hot & Gossip News
Hot & Gossip News

සෝමසිරි අලකොලාංග අදරණීය කලාකරුවා පැවිදි දිවියට ඇතුළත්‍ වෙයි

Wasana V - 11 hours ago

සෝමසිරි අලකොලාංග  (somasiri alakolange)  කියන්නේ ටෙලිනට්‍ය හා චිත්‍රපට තුල බොහෝ විට දකින්න ලැබෙන අදරණීය කලාකරුවෙක්. ජීවිතය ලස්සනයි වැනි ටෙලි නාට්‍ය හරහා රසිකයන්ට සදා මතක සිටින චරිත රඟපෑ…

The Killing of a Sacred Deer චිත්‍රපටය ඔක්තෝබර් 20 තිරගතවේ
News
News

The Killing of a Sacred Deer චිත්‍රපටය ඔක්තෝබර් 20 තිරගතවේ

Wasana V - 12 hours ago

Yorgos Lanthimos විසින් සංගීත අධ්‍යක්ෂණය කරන Nicole Kidman, Alicia Silverstone, Colin Farrell, Raffey Cassidy, Barry Keoghan, Bill Camp යන අයගේ රංගනයෙන් නිර්මාණය වන The Killing of a…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Most from this category